Ciepło, cicho i bezpiecznie – atuty skutecznej izolacji
news11aIzolacja domu to długofalowa inwestycja, dlatego warto przemyśleć z kim i czym ją wykonujemy. Najważniejsze, aby dobrze wybrać produkty izolacyjne i umiejętnie je zamontować, tym bardziej że zwykle budujemy jeden dom na całe życie. Skuteczna izolacja zapewnia komfort na wiele lat m.in. idealną temperaturę zimą i latem, a także optymalną akustykę. Na co zwrócić uwagę, aby ten komfort uzyskać?

Skuteczna izolacja to obok wielu innych atutów przede wszystkim komfort termiczny, czyli odpowiednia temperatura wewnątrz pomieszczenia niezależnie od pory roku, ale także komfort akustyczny, zapewniający redukcję hałasu. Izolacja może też znacznie zwiększyć odporność ogniową budynku lub wprost przeciwnie – wpłynąć na zwiększenie skutków pożaru. Kluczową rolę odgrywa rodzaj materiału izolacyjnego oraz fachowe wykonawstwo.

Ciepło…
To, jak ważna jest odpowiednia bariera izolacyjna w domu podczas zimy, nie ulega wątpliwości. Izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Efektywna izolacja jest nieprzeceniona również latem – jeśli jest zbyt cienka, wtedy ciepło nocą ucieka na zewnątrz, a podczas dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe. Skuteczna i dobrze zamontowana izolacja to taka, która „oddycha- współpracuje” wespół z odpowiednią inteligentną folią paroizolacyjną. Tak zbudowana przegroda zewnętrzna budynku jest zdolna regulować przepływ wilgoci między wnętrzem domu, a otoczeniem. Wtedy może doskonale współgrać z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną. Ważne jest także to, w jaki sposób izoluje się budynek – konieczne jest poprowadzenie izolacji termicznej oraz przeciwkondensacyjnej w sposób ciągły, bez żadnych przerw – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz poprzez mostki termiczne.

Wybierając materiały izolacyjne powinnyśmy zawsze brać pod uwagę ich parametry. Ważne, aby posiadały niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli niską lambdę. To współczynnik, który informuje ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza jest lambda, tym lepszą izolację zapewnia materiał izolacyjny. Efektywna izolacja sprawi, że bardzo szybko zauważymy znaczną energooszczędność budynku, która przekłada się bezpośrednio na opłaty za ogrzewanie.

news11bProdukty o najniższej lambdzie to jednocześnie produkty najbardziej energooszczędne. Dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła przyczyniają się do maksymalnej efektywności izolacji. Takie materiały posiada w swojej ofercie ISOVER – są to na przykład Profit-Mata o lambdzie 0,035 W/mK, Super-Mata 0,033 W/mK czy Super-Mata Plus 0,0032 W/mK. Rekomenduję je swoim klientom, gdyż to doskonałe ocieplenie zapewniające odpowiedni komfort termiczny oraz wilgotnościowy. Dodatkową, niepodważalną zaletą wełny ISOVER jest jej niepalność – mówi Andrzej Grochowski, wykonawca z 23-letnim doświadczeniem.
Cicho…
Niemniej istotna dla zwiększenia komfortu w domu lub hotelu jest również jego odpowiednia izolacja akustyczna – to ważny parametr użytkowy wszystkich przegród budowlanych – ścian i stropów. Powinna ona skutecznie pochłaniać fale dźwiękowe z zewnątrz, jak i te, które wytwarzamy wewnątrz pomieszczeń. Pochłanianie dźwięku to zdolność do ograniczania energii dźwiękowej fal docierających do danego pomieszczenia, a przez to – poprzez eliminację fal odbitych – redukcja hałasu. Fale odbite, jeśli nie będą eliminowane przez skuteczny materiał izolacyjny, stworzą hałas pogłosowy, a w efekcie również zakłócą wyrazistość mowy i przekazu dźwiękowego w pomieszczeniach.

Własności dźwiękochłonne materiału wyraża wskaźnik pochłaniania dźwięku – aw. Jego wartość zawiera się w przedziale od 0 do 1 i, w przeciwieństwie do wskaźnika lambdy, lepszy materiał dźwiękoizolacyjny to ten, który ma wyższy wskaźnik. Takim materiałem może być na przykład Aku-Płyta z oferty ISOVER, którą charakteryzuje świetny współczynnik pochłaniania dźwięku aw – na poziomie 1,00 już dla grubości 75 mm.

– Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana izolacja akustyczna w domu, biurowcu czy hotelu powinna skutecznie pochłaniać fale dźwiękowe. Zastosowanie Aku-Płyty ISOVER chroni przed niepożądanymi dźwiękami powietrznymi, co zapewnia odpowiedni komfort akustyczny w pomieszczeniach – wyjaśnia Marek Witkowski z firmy budowlano-wykończeniowej Wit-Bud.

… i bezpiecznie
Decydując się na zakup produktów do izolacji, należy zwrócić uwagę na klasę reakcji na ogień określaną dla wyrobu budowlanego – w tym właśnie dla izolacji. Takie parametry znajdziesz na etykietach opakowań oraz w dokumentacji produktów – wyroby oznaczone klasą reakcji na ogień A1 oraz A2 są niepalne i poprawiają bezpieczeństwo pożarowe. Wełna ISOVER jest niepalna i stanowi skuteczną izolację przeciwpożarową w budynkach. Pamiętajmy też, aby nasz dom powierzyć doświadczonemu i fachowemu wykonawcy.


Tab.1. Flagowe produkty ISOVER do izolacji termicznej:

Produkt Współczynnik przewodzenia ciepła λD Wymiary Przeznaczenie
ISOVER Multimax λD = 0,030 W/mK 600×1200 mm 30-150 mm Fasady warstwowe, wentylowane, dachy skośne, renowacja fasad  od wewnątrz, ściany działowe, stropy
Super-Mata Plus λD = 0,032 W/mK 9000-2800 mm*1200 mm 50-160 mm Dachy skośne, podłogi między legarami
Super-Mata λD = 0,033 W/mK 15000-2200 mm*1200 mm 30-230 mm Dachy skośne, podłogi między legarami
Profit-Mata λD = 0,035 W/mK 12000-2500 mm*1200 mm 50-250 mm Dachy skośne, podłogi między legarami
Uni-Mata Plus λD = 0,038 W/mK 16000-3300 mm*1200 mm 50-250 mm Dachy skośne, podłogi między legarami


Tab.2. Flagowe produkty ISOVER do izolacji akustycznej:

Produkt Współczynnik przewodzenia ciepła λD Wymiary Przeznaczenie
Aku-Płyta λD = 0,037 W/mK 600×1200 mm 50-150 mm Ściany działowe, podłogi między legarami
Polterm Uni λD = 0,038 W/mK 600×1200 mm 50-150 mm Ściany działowe, podłogi między legarami
ISOVER TDPT λD = 0,033 W/mK 600×1200 mm 15-35 mm Stropy, podłogi pływające
Stropoterm λD = 0,040 W/mK 600×1200 mm 30-80 mm Stropy, podłogi pływające

Biuro Obsługi

Adres do wysyłki etykiet:
MPL Verbum SA
61-626 Poznań, Szelągowska 45A
Infolinia: 61 8250 785
(Pn-Pt w godz. 9:00-17:00)

icon1      icon2      icon3